×

Zmarła aktorka, grająca w filmie o zamachu na “kata Warszawy”, zmarła na scenie w wieku 32 lat

Zmarła aktorka, grająca w filmie o zamachu na “kata Warszawy”, zmarła na scenie w wieku 32 lat

W 1958 roku Bożena Kurowska ukończyła studia na Wydziale Estradowym PWST w Warszawie i związała się z Teatrem Klasycznym, gdzie grała aż do śmierci. Zdobyła nagrodę MFTv „Złota Praga” za rolę kobiecą w telewizyjnym filmie czechosłowackim “Dama”, a za filmy “”Zamach oraz “Lotna” otrzymała nominacje do Złotych Kaczek. Bożena Kurowska zagrała także w pierwszym polskim serialu „Barbara i Jan”. Były młode i piękne.

Tragiczna śmierć polskich aktorek. Zwany był katem Warszawy. Do zamachu na jego życie doszło 1 lutego 1944 roku. Akcję wykonania wyroku śmierci w Al.

Ujazdowskich w Warszawie przeprowadził oddział specjalny Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej „Pegaz”. “Kat Warszawy” został skazany za masowe egzekucje Polaków w okupowanej Warszawie. Został on zatwierdzony przez Komendę Główną Armii Krajowej w porozumieniu z rządem Rzeczypospolitej Polskiej. Rozkaz likwidacji Franza Kutschery wydał gen. August Emil Fieldorf.

Wcześniej ustalono tożsamość Kutschery, której dokonali Aleksander Kunicki ps. „Rayski” i Teodora Żukowska ps. „Milena”. Pracowała ona jako pielęgniarka w niemieckim szpitalu wojskowym.

Taką ceremonię przy otwartej trumnie nazywano ślubem junkierskim. “Kat Warszawy” został pochowany na cmentarzu Bohaterów, który Niemcy urządzili na Powązkach Wojskowych. W 1990 szczątki Kutschery wraz ze szczątkami ponad 2500 innych poległych niemieckich żołnierzy w czasie wojny ekshumowano i przeniesiono na niemiecki cmentarz wojenny w Joachimowie-Mogiłach koło Skierniewic. Ze względu na popełnione zbrodnie jego nazwisko nie zostało umieszczone na cmentarnych tablicach nagrobnych.

Jane Lillian Kutschera (1918-1994) po wojnie wyszła ponownie za mąż, przyjęła nazwisko Rognskog. Zmarła w Norwegii w Kristiansund, Møre og Romsdal. Jej syn Franz Kutschera (1944-204), używał imienia Sepp. Był znanym alpinistą, w 1963 roku, jako pierwszy w historii zdobył górę Koh-e Keshni Khan w Hindukuszu (6745 m.n.p.m.).

Potem był nauczycielem. Brat wdowy po Kutscherze, Hans, walczył w niemieckiej armii i zginął na froncie wschodnim.

Post Comment