Vital Heynen zaskoczył, objęcie reprezentacji Chin skomentował.

Mamy smutną wiadomość: reprezentacja Polski w siatkówce odpadła na ćwierćfinale Igrzysk Olimpijskich. W związku z tym Polski Związek Piłki Siatkowej postanowił szukać nowych sposobów na zdobycie medalu IO, zastępując Heynena Nikola Grbićem. Mimo to, polscy fani emocjonują się działaniami Belga, cenionym nie tylko za swoje trenerskie umiejętności, lecz również za silną osobowość. Po odejściu z reprezentacji Polski, Vital Heynen podjął pracę w kobiecej reprezentacji Niemiec, jednak szybko z niej zrezygnował z powodu braku sukcesów.

W wywiadzie dla TVP Sport wyjaśnił swoją decyzję i zdradził, że marzył o objęciu reprezentacji Chin. Heynen podkreślił, że od dawna pragnął trenować właśnie tę drużynę i że teraz, gdy władze stają się bardziej otwarte na trenerów z zagranicy, chce skorzystać z tej szansy. Belg wyraził także chęć długoterminowej współpracy z drużyną chińską i postawił sobie za cel przekształcenie ich w światowej klasy zespół, zdolny zakwalifikować się na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles w 2028 roku.