×

Proces O.J. Simpsona: Kim był, jak przebiegał i co zwiastuje dla przyszłości?

Proces O.J. Simpsona: Kim był, jak przebiegał i co zwiastuje dla przyszłości?

Pełne nazwisko O.J. brzmiało Orenthal James Simpson.

76-latek ostatnio toczył walkę z rakiem prostaty. Rodzina napisała, że zmarł w środę 10 kwietnia, w otoczeniu najbliższych.

Świat poznał go najpierw jako wybitną postać National Football League – ligi futbolu amerykańskiego. Był uważany za jednego z najlepszych *running backów* (gracz mający za zadanie przebiec z piłką jak największy dystans) wszech czasów.

Grał w NFL ponad dziesięć lat, reprezentował barwy Buffalo Bills i San Francisco 49ers. Sondaże wskazywały, że u szczytu sportowej sławy był jedną z trzech najbardziej rozpoznawalnych twarzy w Ameryce Północnej.

W 1977 roku został pierwszym zawodowym piłkarzem, który trafił na okładkę „Rolling Stone”. W 1978 roku został drugim zawodowym sportowcem prowadzącym program „Saturday Night Live”.

Na przełomie lat 80. i 90. wystąpił w takich obrazach jak film katastroficzny „*Płonący wieżowiec*”, serial telewizyjny „*Korzenie*”, czy „*Koziorożec 1*” poświęcony fikcyjnej misji na Marsa. Smutna wiadomość dotarła do Polski.

Nie żyje wielki arcymistrz, zostawił żonę, córkę i dwójkę synów. W pozwie cywilnym złożonym przez rodziny ofiar uznano go za odpowiedzialnego za śmierć i nakazano zapłacić 33,5 miliona dolarów odszkodowania.

Jednak prawo amerykańskie stanowiło, że nie musiał ich spłacać ze swojego funduszu emerytalnego. To nie był jeszcze kres kłopotów O.J.

Simpsona z prawem. W 2007 roku został skazany na 33 lata więzienia za napad z bronią w ręku w Las Vegas.

W 2017 roku zwolniono go warunkowo.

Post Comment