×

Adrianna Kąkol walcząc o swoje marzenia chce być w kadrze w Paryżu

Adrianna Kąkol walcząc o swoje marzenia chce być w kadrze w Paryżu

Osada K4 500 metrów z Kąkol w składzie daje gwarancję pływania na najwyższym poziomie. Przygoda Adrianny z seniorską czwórką zaczęła się w 2022 roku, gdy na pomysł włączenia jej do pierwszej kadry narodowej wpadł trener Kryk, który wcześniej z dużą uwagą obserwował poczynania utalentowanej kajakarki w młodzieżowych imprezach. Mam takie wyczucie, chociaż niektórzy nazywają to głupimi pomysłami, że już w 2022 roku spróbujemy Ady w osadzie K4 500 metrów. Wiedziałem, że będę szukał innej koncepcji czwórki niż w Tokio.

Z bardzo dobrej strony pokazywała się też Dominika Putto. Zapytałem Adę, czy jest gotowa odłożyć starty w młodzieżówce i być z nami do MŚ w Kanadzie, bez gwarancji występu w czwórce. Ona bez słowa zawahania odpowiedziała, że chce trenować ze starszymi koleżankami – wspomina szkoleniowiec. Po polskiej osadzie nie dało się poznać, że nie ma doświadczeń w nowym zestawieniu.

Biało-czerwone wygrywały złoto kolejno w Pucharach Świata w czeskich Racicach, Poznaniu i przede wszystkim na MŚ w Halifax. W 2023 roku biało-czerwonych w składzie z Karoliną Nają, Anną Puławską, Putto i właśnie Kąkol zabrakło na podium jedynie podczas otwierającego sezon PŚ w Szeged. Następnie podczas PŚ w Poznaniu i III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 czwórka „Atómówek” nie miała sobie równych na Malcie i Zalewie Kryspinów. W odróżnieniu od tytułu mistrzyń Europy, nie udało się obronić statusu najlepszych na świecie.

Podczas sierpniowych MŚ 2023 w Duisburgu podopieczne trenera Kryka zapewniły sobie udział w tegorocznych igrzyskach w Paryżu, zajmując drugie miejsce i ustępując jedynie Nowozelandkom w składzie z legendarną Lisą Carrington. Sukcesy polskich kajakarek wspieranych przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. zwraca coraz większą uwagę mediów, a co za tym idzie kibiców, którzy na każdym kroku okazują im wsparcie. Sportową klasę „Atomówek” doceniają również organizatorzy plebiscytów. Plebiscytem na Najlepszego Sportowca Polski 2023 Roku, powędrowało do Kąkol.

Aktualnie najmłodsza kajakarka w grupie prowadzonej przez trenera Kryka została wybrana “Nadzieją Olimpijską Paryż 2024”. – Bardzo się cieszę z otrzymanego wyróżnienia, to dało mi małego kopa. Fajnie było pojawić się w gronie wybitnych sportowców, uczestniczyć w takim wydarzeniu i dobrze, że grono kajakowe zostało wyróżnione w ten sposób. Świetnie się z tym czuję, ale niezmiennie pozostaję jednak na ziemi – wspomina Kąkol.

Partnerem Polskiego Związku Kajakowego jest Lotto. – Kajakarstwo jest coraz bardziej promowane, media trochę bardziej interesują się nami, co nas, zawodniczki, bardzo cieszy – dodaje. Od jesieni ubiegłego roku Kąkol wraz z dziewięcioma pozostałymi zawodniczkami przygotowuje się do kwietniowej walki o miejsce w składzie kadry narodowej, która ponownie odbędzie się w Wałczu. Partnerem Polskiego Związku Kajakowego jest Suzuki Motor Poland.

System kwalifikacji jest znany. Największa rywalizacja jest na jedynkach, bo jest nas dziesięć, a miejsc na igrzyska sześć. Aktualnie prezentujemy wysoki poziom, a każda z zawodniczek da z siebie wszystko. Rywalizacja będzie zażarta.

Igrzyska? Jest to moje marzenie i cel, dążę do niego i nie zastanawiam się nad dalszym etapem. Skupiam się na tym, co tu i teraz. Z dnia na dzień staram się być lepszą sportowo, rozwijać się w kilku kierunkach.

To bardzo ważne, żeby podnosić swój własny poziom – podkreśla Kąkol.

Post Comment