Wielka walka: choroba przewlekła zagraża rywalce Igi Świątek

Iga Świątek i Danielle Collins rozegrały już 7 meczów na poziomie WTA. Z czego aż dwa w tym roku. Dwukrotnie górą była Polka, choć w pierwszej rundzie Australian Open musiała się nieźle napocić i wygrała dopiero po trzech setach.

Zresztą to właśnie w Melbourne Collins odniosła jak dotąd jedyne zwycięstwo ze Świątek – w pamiętnym półfinale AO 2022. Od tamtej pory kibice raszynianki zawsze z niepokojem spoglądają na drabinkę, w której ich ulubienica znajduje się obok Amerykanki. A teraz powodów do obaw będzie jeszcze więcej, bo 30-latka, która w styczniu po porażce z Igą w AO zapowiedziała zakończenie kariery po tym sezonie, weszła na niesamowity poziom.

Tydzień temu w znakomitym stylu wygrała turniej WTA 1000 w Miami, a w niedzielę odniosła kolejny prestiżowy triumf na mączce w Charleston. Dzięki temu zwycięstwu awansuje na 15. miejsce w rankingu WTA i przed najważniejszymi turniejami na kortach ziemnych urasta do miana najgroźniejszej rywalki Świątek. I to pomimo zbliżającej się emerytury, która ma związek m.in.

z poważnymi problemami zdrowotnymi. Życie prywatne jest dla niej ważniejsze niż kariera i właśnie dlatego podjęła taką decyzję. – Nie, ale myślę, że to naprawdę interesujące, że w wielu różnych sytuacjach musiałam uzasadniać powody przejścia na emeryturę.

Żyję z przewlekłą chorobą zapalną, która wpływa na zdolność do zajścia w ciążę, i to głęboko osobista sytuacja. Świetnie się bawię. Uwielbiam tu przyjeżdżać i rywalizować.

Ale ostatecznie to naprawdę ważna, życiowa decyzja. Myślę, że to powinno być całkiem zrozumiałe*- podsumowała.