Legendarny bramkarz z Polski chce objąć kierownictwo w związku. “Dlaczego u nas nie może tak wyglądać?”

Sławomir Szmal ogłosił dzisiaj swoją decyzję podczas specjalnej konferencji. Obecnie jest członkiem zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce i odpowiada za sprawy szkoleniowe.

W rozmowie z TVP Sport wyjaśnia, że wiele czynników zmotywowało go do podjęcia najważniejszej funkcji w związku. Po pierwsze, ma serdecznie dość obecnej sytuacji.

Po drugie, po latach gry za granicą w Bundeslidze, zastanawiał się, dlaczego w Polsce nie funkcjonuje piłka ręczna tak efektywnie. Po trzecie, to jego koledzy ze wspólnych gier i medali MŚ namówili go do podjęcia tego kroku.

Podkreśla, że nie zależało mu na wszelką cenę na zajęciu władzy w związku, a po zakończeniu kariery zawodniczej spełniał się jako trener bramkarzy, ściśle współpracując z reprezentacją. Sławomir Szmal wyjaśnia, że jako pierwszy do kandydowania namówił go kolega z drużyny Orłów Wenty, Damian Wleklak.

Jego głównym celem jest popularyzacja piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży, mimo że kibice oczekują sukcesów pierwszej reprezentacji. Zaznacza, że chciałby angażować się także na niższym, podstawowym poziomie, przekazując swoją wiedzę i pasję dzieciom.

Sławomir Szmal, znany jako “Kasa” w boiskowym świecie, był wicemistrzem świata w 2007 roku oraz dwukrotnym brązowym medalistą tej imprezy (2009 i 2015). Zakończył zawodniczą karierę w 2018 roku.

Obecnie prezesem ZPR w Polsce jest Henryk Szczepański, a najbliższe wybory odbędą się w październiku tego roku.